Müüa maja - Liigvalla, Liigvalla, Väike-Maarja vald, Lääne-Virumaa

NB! SEE KUULUTUS EI OLE AKTIIVNE!

Tee oma pakkumine!

Kivimaja, kogupind 1 041,8 m²

Ümbrus: jõgi lähedal, asulast väljas

Liigvalla mõis

Kunagise Liigvalla mõisa peahoone

Liigvalla mõis (saksa Löwenwolde, 18. sajandi L.A. Mellini kaardi järgi Lewald) oli mõis Koeru kihelkonnas Järvamaal. Tänapäeval jääb kunagine mõis Lääne-Viru maakonna Rakke valla territooriumile. Mõisakeskus asus Liigvalla külas.
Ajalugu[
Keskajal oli Liigvalla mõis Kärkna kloostri omanduses. 16. sajandi lõpus sai sellest rüütlimõis. Selleaegsete omanike Löwenwoldede järgi sai mõis ka oma saksakeelse nime. 18. sajandi lõpus kuulus mõis Rehbinderitele, kes lasid ehitada esindusliku härrastemaja. Mõisa viimane omanik oli Nikolai von Schilling, kellelt mõis 1919. aastal võõrandati.

Mõisakompleks

Kunagise Liigvalla mõisa kahekorruseline hilisbarokne peahoone valmis 1797. aastal. Varangu mõisa härrastemajaga sarnaneva hoone projekteeris tõenäoliselt Tartu arhitektJohann Heinrich Bartholomäus Walther. Ümberehitatud kujul on säilinud ka mõned kõrvalhooned. Kultuurimälestiste registris on Liigvalla mõisa peahoone registrinumbri 15713 all, park registrinumbri 15714 all ja piirdemüür registrinumbri 15715 all.
Keskajal kuulus Liigvalla mõis (saksa kLöwenwolde) Kärkna kloostrile, alates 16. sajandi lõpust oli ta era- ehk rüütlimõis. Tollased omanikud von Löwenwolded on andnud mõisale ta saksakeelse nime.
18. sajandi lõpul kuulus mõis von Rehbinderitele. Von Rehbinderid lasid mõisa ehitada kahekorruselise hilisbarokse peahoone, mis valmis 1797. aastal. Liigvalla mõisa peahoone sarnaneb mitmeti Varangu mõisaga, olles tõenäoliselt Tartu arhitekti J.B. Waltheri looming. Hoonel on ümarad välisnurgad ning lainjad, barokse vormiga frontoonid. Hoone saalil on kaaraknad.
Mõisa viimane omanik enne 1919. aasta võõrandamist oli Nikolai von Schilling. Hiljem asus mõisahoones kool; viimased aastad on mõis olnud eravalduses ning on alustatud hoone restaureerimistöödega.
Säilinud on ka mõned tugevalt ümber ehitatud kõrvalhooned.
Ajaloolise jaotuse järgi Järvamaale Koeru kihelkonda kuulunud mõis jääb kaasajal Lääne-Virumaale Rakke valla territooriumile.

Väljapaistev mõisaansambli barokkhärrastemaja

Mälestise kirjeldus

Hilisbarokne, 2-korruseline krohvitud kivihoone S-kivi kelpkatusega. Esifassaadi kujundavad lainjate frontoonidega kesk- ja otsarisaliidid, hilisbarokselt tihe pilastriterütm, laias rihvatud raamistuses aknad ning ülirikkalik stukitöö: orvandimotiivid, taimeväädid, draperiid. Soklikorrusel on aknad 20-osalise raamijaotusega. Tagakülg on liigendatud vaid keskrisaliidiga, mille tõstavad esile lainjas ovaalaknaga frontoon, saali pidulikud ümarkaaraknad, skulptuuriniššid kahel pool soklikorruse sissepääsu. Pilastrid puuduvad. Ümardatud hoonenurgad on rusteeritud. Soklikorrus on võlvitud osalt silinder- (keskkoridor), osalt servjoon- ja hüpikvõlvidega. II korrus on lahendatud 18.s-le iseloomulikult keskteljel asuva vestibüül-saali jt. anfilaadsete, varaklassitsistlikus laadis ruumidega. (EA)

Sümmeetrilise jaotusega esifassaadi kujundavad voluutfrontoonidega kesk- ja otsrisaIiidid, seinasambad (nii liseenid kui ka pilastrid), laias rihvatud raamistuses lukukividega aknad ning ülirikkalik stukitöö: medaljonid, orvandimotiivid, taimeväädid, draperiid. Tagakülg on liigendatud vaid keskrisaliidiga, mille tõstavad esile lainjas ovaalaknaga frontoon, saali pidulikud ümarkaaraknad, skulptuurid kahel pool soklikorruse sissepääsu. Ümardatud hoonenurgad on rusteeritud. Suur osa esimesest (sokli-) korrusest on võlvitud, osalt silinder- (keskkoridor), osalt servjoon- ja hüpikvõlvidega, esindusruumid (keskteljel asuv vestibüül-saal ja teised anfilaadsed ruumid) paiknevad teisel korrusel.
Kõrvalhooned ja park
18.–19. sajandist pärinevad kõrvalhooneid on säilinud vähe, neist huvipakkuvaim oli baroksete katuseakendega valitsejamaja härrastemaja kõrval.
Park on rajatud ilmselt 17. sajandil regulaarstiilis, peahoone taga kivirnüüriga piiratud alal olid korrapärased alleed ja terrassid (pole säilinud). Peahoone ees oli barokile iseloomulik ringikujuline juurdesõidutee, mida siiani markeerivad kaarjalt kasvavad puud. 19. sajandi II poolel on park rekonstrueeritud vabakujunduslikuks, säilitades selgelt regulaarpargi elemente ja fragmente. Vabaplaneeringulise pargi kujunduses on algselt tähtis osa olnud Preedi jõe sootidel ja paistiigil. Pargi kagunurgas, kasvab suur Orjatamm.

Mõisa juurde kuulub looduslik park. Pargi kagunurgas kasvab Orjatamm, mis on kohalike elanike hinnangul vähemalt kolmsada aastat vana. Rahvajutu järgi nuhelnud Liigvalla kuri mõisnik selle all orje, millest tulnudki tamme nimi.

Peahoonele konstruktiivsele osale on kümmekond aastat tagasi tehtud kapitaalne remont, millle käigus vahetati katus, kindlustati kandevkonstruktsioonid ja valati esimesel korrusel raudbetoonpõrandad. Jõeäärsest abihoonest on hakatud rajama spaakompleksi, mille käigus on smuti tehtud suuremahulisi konstruktiivseid ehitustöid.

Huvi korral lepime kokku kohtumise, kus saab olukorrast täpsema ülevaate anda.

Pindi Kinnisvara on Eesti suurim kinnisvarabüroo, millel on 18 esindust üle Eesti. http://www.pindi.ee. Meie andmebaasis on ligi 3000 aktiivset pakkumist, sh üle 600 äripinna ning aastas hindame u 5000 kinnisvaraobjekti. Meie haldus-hooldusfirma portfellis on ligi 200 korterelamut ja ärihoonet, grupi kindlustusettevõttel on 5000 klienti.

~ 0 m Liigvalla 10 12 12 40 49
Andmed on pärit peatus.ee-st

Jagamine

Võta ühendust

NB! SEE KUULUTUS EI OLE AKTIIVNE!

Üldinfo

295 000 € 283 €/m2
Müüa maja www.kv.ee/2767454
Müüa maja
Üldpind 1041.8 m²
Korruseid 3
Seisukord Vajab renoveerimist
Krundi pind 77800 m²
Katastrinumber 66001:001:0860
Andmed kinnistusraamatust
Teata ebakorrektsest kuulutusest