Kinnisvara KV.ee Kinnisvara KV.ee KV.EE

Kategooriad

Müüa äripind, otstarve määramata, 945,9 m² - Parila veski, Parila, Haapsalu, Läänemaa

Jaga:
Jaga:
 

Müüa Parila külas asuv endine Parila mootorveski hoone ja krunt

Kogupind 945,9 m², kivimaja

Lisainfo: sissepääs tänavalt, kõrvalhoone, mets lähedal

Müüa Läänemaal, Parila külas asuv endine Parila mootorveski hoone koos krundiga.

Veskihoone on algselt kuulunud ilmselt Parila mõisale. Arhitektuursete proportsioonide järgi võib veskihoone varasemat raudkiviseintega ehitusjärku pidada 19. sajandi lõpuveerandi hooneks. Peale 1933. aastal toimunud põlengut taastati veskihoone tänapäevani säilinud mahus. Veskihoones olevad mehhanismid on valdavalt 1933. aastast või uuemad.

- 19. sajandi IV veerandil rajatud ilmselt raudkiviseintega algne jahuveski ja meierei.
- 1933. aasta põlengu järgselt rekonstrueeritud kogu hoone endises mahus, kuid konstruktsioonid rajatud raudbetoonist ning betoonplokkidest.
- ca 1970. aastatel nõukogude ajal lisatud hoone tagaküljele varjualune punkriga, kuhu veoauto saab vilja kallutada, lisandused kukermiitplokist ning silikaattellisest, ülejäänud osas nii seest kui väljast on veskihoone säilitanud oma rekonstrueerimisaegse (1933a) mahu ja plaanilahenduse.

ÜLESEHITUS
Parila veski on madala viilkatusega kolmekorruseline kivihoone, millele liitub lõunaküljel meierei tiib. Tänavafassaadil eendub tugevalt teise korruse tasandil olev vintskapp, mis täidab viljakottide veskisse vinnamise funktsiooni. Hoone põhjapoolse punkritetiiva katusel on madal püramiidkatusega elevaatoritorn, mis sisaldab keskset elevaatorit ning punkritesse jagamise jahutorusid. Hoone tagaküljel on ühekorruseline lai viilkatusega tiibhoone, mis sisaldab mootoriruumi ning teravilja transportööri.

EHITUSMATERJAL
- Vundament rajatud valdavalt lõhatud raudkivist lubimördil, betoonkonstruktsioonis ehitusmahul samuti raudkivivundament.
- Seinad on hoone põhimahul lõhatud raudkivist, nurgad vormistatud siledapinnaliste raudkividega, akna ääristused vormistatud tellistega.
- Plokkseinad on valubetoonist püstpostide vahele laotud kergbetoonplokkidest (nn. „Pätsu plokist“).
- Vahelaed puittaladel; kandepostid betoonist, pikikandetalad terasest I-talad, millele toetuvad risti puidust paaridega vahelaed.
- Katus puitsarikatel, vormistatud kinnise räästakastina.
- 1. korruse põrandad betoneeritud.
- Aknad ühekordsete puitraamidega, ruudujaotusega.
- Uksed rombimustrilise laudvoodriga plankuksed. - Katusekate eterniidist, mille all tsingitud valtsplekk (firma BINGLEY England)

PLANEERING
Esimesel korrusel paikneb veskikoda, sissepääsudega otse maanteelt. Veskikoda jaguneb plaanilahenduselt pooleks – ca 1,5m raamistikule kõrgele tõstetud kivikorrus, mille peal asetsevad lisaks 2 paarile veskikividele jahude sortimise masinad, kivikorruse all asub raamistik pillpakkude ja ülekandevõlliga.
Kivikorrusel pääseb ukse kaudu mootoriruumi, mis asub samal põrandatasapinnal veskikojaga. Mootoriruumist pääseb otse õue, mootoriruumi põrandas on ka rihmaratta kanal. Veskikojast pääseb 1.korrusel ka punkritetiiba, millel on omaette lükanduksega sissepääs otse maanteelt.
Hoonele liitub lõunakülje tulemüüri ääres meiereitiib omaette sissepääsuga otse õuest.

Teine korrus on kotilagi, kus toimus terakottide vinnamine esifassaadil oleva vintskapi kotiluukide kaudu. Korrusel asuvad kolud, mis vilja jahvatamisele või sortimisele suunasid, samuti elevaatorid, mis 1. korruselt vilja taas 3. korrusele suunasid, kus vili juhttorude kaudu uuesti vajalikku masinasse suunati.
Teiselt korrusel (kotilaelt) pääseb samuti punkritetiiva 2. korrusele vaheukse kaudu. Mootoriruumi pööning on siseruumi avatud õhuruumiga.
Veski kolmandal korrusel, mis kujutab endast umbes 1,2m kõrguselt algava katuslaega ruumi, paiknevad elevaatorite tipud koos juhttorudega ning kaks ekstsentrikuga paaris söelamehhanismi. Korrusel asub ka horisontaalne elevaator (tüübilt Archimedese tigu) söödavilja transportimiseks veski lõunapoolsete fassaadi suurte väravate juurde veskikoja lakke, kus asub söödavilja punker.
Punkritetiiva 2. korruselt pääseb trepi kaudu 3. korrusele, mis on elevaatori mahutamiseks katusele ehitatud madala torniga kroonitud ruum, elevaatorist jagunevad sarikate vahel puidust suunatorud punkritesse laiali.
Omaette katuse alla paigutatud tehnoloogilise ruumi moodustab hoone mootoriruumi tiiva küljel olev betoonkolu, kuhu on võimalik estakaadi pealt veoautoga vili kallutada.

SEISUKORD
Vundamendid rahuldavas seisus, väljavajumisi ei esine. Raudkiviseinte seisukord hea, osaliselt betoonsillused paigaldatud 1933. aasta remondi käigus, väljavajumisi ei esine. Betoonplokkidest seinte seisukord rahuldav, kuigi krohvimata, on plokkseinte olukord stabiilne, pragusid, väljavajumisi ei esine, seestpoolt konstruktsioonid lubjatud valgeks. Katusekatte seisukord üldiselt rahuldav, originaalne tsingitud plekist katusekate on kaetud eterniitplaatidega, neelude kohtades toimivad plekk-katuse neelud. Meierei hooneosa katusekarkass ära vajunud ning selle tõttu ka katus sisse kukkunud.

PIIRKOND
Parila mootorveski paikneb Haapsalu-Laiküla kõrvalmaantee ääres Haapsalu linnapiirist ca 7km kaugusel, Parila küla keskuses fassaadiga peaaegu maantee joonel. Vaadeldavus maanteelt mõlemalt suunalt väga hea. Hoone taga ja ka teisel pool maanteed Parila külatuumikus asub suurem hulk kolhoosiaegseid ehitisi – hoiukuurid, kuivati, kauplus, töökojad, paneelelamud jms. Mis paiknevad kõik ümber endise Parila mõisasüdame. Veskihoone on üks väheseid mõisahoonestusest säilinud hooneid, kuigi on 1933. aastal ulatuslikult rekonstrueeritud.

Kui see suurepärane objekt pakub huvi, siis võtke julgelt ühendust ning lähme vaatama!

~ 4.8 km Ridala Põhikool

Jagamine

Üldinfo

27 990 € 29.6 €/m2 Eluaseme väikelaen
Müüa äripind www.kv.ee/3178635
Müüa äripind
Üldpind 945.9 m²
Korruseid 3
Ehitusaasta 1933
Seisukord Vajab renoveerimist
Krundi pind 4153 m²
Energiamärgis Puudub
Andmed kinnistusraamatust
Teata ebakorrektsest kuulutusest

Võta ühendust

Andreas Jupits

Andreas Jupits

  • 5343 3007
  • 680 0977
Saada kiri maaklerile
Kiri saadetud!

Skanton Kinnisvara OÜ

Müüa korter, 3 tuba

105 900 €

Raadiraja 24

Tube 3 | 61.9 m²

Müüa korter, 3 tuba

156 560 €

Sitsi 14a

Tube 3 | 64.4 m²

Müüa korter, 4 tuba

186 000 €

Sõnajala tee 6/3

Tube 4 | 133 m²

Müüa korter, 2 tuba

151 690 €

Kolde pst 72

Tube 2 | 54.2 m²

Seotud objektid

Sarnased kuulutused

Salvestatud kuulutused